anasayfa

 

      KARTAL TOLGA

Kısa Özgeçmiş

1954 yılında İzmir'de doğan Kartal Tolga, 1974 Deniz Harp Okulu ve 1983 Deniz Harp Akademisi mezunu olup 15 yılı Denizaltı gemilerinde olmak üzere 22 yıl Deniz Kuvvetleri bünyesinde görev yaptı. Deniz Harp Okulundaki yüksek öğreniminde aldığı Makine Mühendisliği temelindeki bilgi birikimini kurmaylık sürecinde 2 yıllık Deniz Harp Akademisi başta olmak üzere birçok eğitimle desteklediği bilgi kazanımları ile zenginleştirdi.

Denizaltıcılığı döneminde suyun metrelerce altında çelik bir tekne içindeki 24 saate ve günlere, hatta aylara uzanan çalışma saatlerinde üç boyutlu hareket eden bir iş platformunda, insan davranışlarının farklılaştığı ve tam bir takım oyunu gerektiren, su üstünden ve karadan çok farklı ve zorlu çalışma koşullarında görev yaptı. Takımdaşlık ve liderlik yaşamının kazandırdığı, İNSANIN duygusal zenginliğini ve kuşaklar arası düşünsel uyumu önemseyen tecrübesini katılımcı, demokrat, farklı kültürlerle birlikte çalışma zenginliğine ve insan odaklı Yönetim felsefesine yansıtma çabasında oldu. Deniz Kuvvetlerindeki son yıllarında ise özellikle Tersaneler başta olmak üzere çeşitli birimlerde, makro düzeyde insangücü / manpower sörveyleri, iş analizleri ve ölçümleri ile verimlilik ve reorganizasyon çalışmalarını yürüten ve BELÇİKA'daki NATO karargahında benzer sorumluluklara sahip Manpower Survey Team ile koordineli çalışan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teşkilat ve Yönetim Analiz Tim Başkanı görevinde iken Deniz Kurmay Albay rütbesi ile kendi isteği ile emekli olarak özel sektöre geçti

26. yılındaki özel sektör sürecinde ise sırasıyla TUBORG , ROBERT BOSCH MANİSA, JOHN DEERE, LEGRAND ve KALE Endüstri Holding' te İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yaptı. Bu sürede görev yaptığı kültürlerde işe alımdan performans yönetimine, eğitimden yetenek yönetimine kadar bir çok akademik uygulamayı bulunduğu kurumsal iklimle uyumlu olarak işletmeye yansıttı. Çalışanın gelişimden sendikal ilişkilere kadar her alanda adil, etik ve insani değerleri ön plana çıkaran bir vizyonla hareket etti. Özellikle BOSCH, JOHN DEERE ve LEGRAND süreçlerinde Kültürler Arası İletişim, 6 Şapkalı Düşünce Tekniği, Performans Yönetimi, BSC, BPE, ROI, CIP, TQM, HRIS, Etik Yönetimi, Farklılıkların Yönetimi, Değişim Yönetimi, Stratejik Eğitim Yönetimi, kurumsal Eğitim Akademisi kuruluş çalışmaları, Yetkinlik Bazlı Seçme ve Yerleştirme, Değerlendirme Merkezi Modelleri, Mentor-Mentee projeleri, Kariyer Planlama, Yetenek Yönetimi, Yedekleme Planları Geliştirilmesi, ulusal ve uluslararası ücret surveylerine katılım ve kıyaslama çalışmaları ile iş değerlendirmelerini makro düzeyde gerçekleştirerek ücret derecelendirme çalışmaları, kurumsal çalışan memnuniyeti araştırmaları, Endüstriyel İlişkiler, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Uluslararası HR Raporlaması gibi HR süreçleriyle ilgili bir çok konuda aldığı eğitim ve gerçekleştirdiği uygulamalarla bilgi birikimi ve tecrübesini olgunlaştırdı.

Bugüne kadar İK uygulamalarında küresel olarak mekanik ve hukuk odaklı yaklaşımlar dışında İK araç ve süreçlerinin insani boyutlarını her fırsatta kurum kültürlerine yansıtmaya çalışmış, endüstriyel ilişkilerde ise sadece işveren temsilcisi değil işçinin de temsilcisi olmaya çalışan ve Sendikalarla karşılıklı saygı ve anlayış içeren eşitlik ilkesinde ve çözüm odaklı bir Yönetim terazisini taşımaya gayret göstermiş, İNSAN'a Hizmetten mutlu bir profesyoneldir. ICF akreditasyonlu ADLER Koçluk eğitimi sonrası ICF üyesi olarak ACC statüsüne ulaşmış olup Koçluk ve Mentorluk vermektedir.

EGEPERYÖN'ün Şube Başkanlığını yapmış, bugüne kadarki mesleki bilgi ve kazanımlarını KENDİNDEN ÖNCE HİZMET felsefesiyle LIONS, ROTARY, KALDER ve PERYÖN gibi STK'larda da insana hizmet için sunmaya çalışmış olup evli ve iki çocuk sahibidir.

Copyright © 2012, TlgHR Danışmanlık